“A home is more than a roof over your head”

Inmiddels werk ik alweer ruim zeven maanden bij Blaauwberg. Als nieuwe medewerker werd mijn topografie meteen getest. Als echte Randstedeling kwam ik eigenlijk niet veel verder dan de vier grootste steden. Maar sinds ik bij Blaauwberg ben begonnen, is dat flink veranderd. Vooral door de onderzoeken naar ondernemersfondsen kom ik nu regelmatig in gemeenten zoals Molenlanden, Voorne aan Zee, Den Bosch, Hoeksche Waard en Ridderkerk.

Naast alle nieuwe plekken waar ik tegenwoordig voor mijn werk kom, vond het teamuitje juist plaats in een bekende omgeving. Ons teamuitje van vorige maand speelde zich namelijk af in Rotterdam. Voor mij makkelijk, want ik kom er zelf vandaan. Voor één dagje niet met de trein. Een van de activiteiten was een bezoek aan het FENIX museum in Katendrecht; een museum dat zich richt op het thema migratie en laat zien hoe mensen altijd in beweging blijven.

De titel van dit stukje, ‘’A home is more than a roof over your head’’, is afkomstig van een tekstomschrijving bij een van de tentoonstellingen. Deze zin bracht me terug naar mijn scriptieonderzoek van een jaar geleden. Voor dat onderzoek sprak ik zowel met huidige bewoners als met gedwongen verplaatste bewoners in Rotterdam-Zuid. Ik onderzocht hoe zij hun sense of belonging ervaarden in het licht van recente gentrificatie. Toen ik de bewoners vroeg wat de termen belonging en home voor hen betekenen, zei een van de gedwongen verplaatste bewoners het volgende: 

‘’Je thuis voelen is meer dan alleen vier muren en een dak. Het is de gemeenschap waar je onderdeel van uitmaakt. Het is een gemeenschap waar je soms ook letterlijk afhankelijk van elkaar bent.’’

Die woorden bleven hangen. Want zoals de geograaf Marco Antonsich beschrijft, gaat het thuisgevoel veel verder dan alleen een fysieke plek. Hij onderscheidt  meerdere elementen die bijdragen aan het gevoel van belonging, je ergens volledig thuis voelen. Een van de elementen, de autobiografische elementen, kwam in veel interviews terug. Dit zijn elementen die betrekking hebben op het verleden van een persoon. Veel bewoners uit mijn onderzoek wilden de wijk niet verlaten; ze hadden er hun leven opgebouwd en woonden vaak al vanaf hun jeugd in de buurt. 

Daarin lijk ik sterk op de meeste respondenten uit mijn scriptieonderzoek. Mijn eigen thuisgevoel is ook sterk verbonden met de autobiografische elementen: de plek waar ik ben opgegroeid, waar ik mijn mooiste herinneringen heb gemaakt, waar ik mijn partner heb ontmoet. Ik denk dat dit de belangrijkste  reden is waarom ik (tot nu toe) geen behoefte voel om buiten de stad te verhuizen.  

Maar het gevoel van thuis is niet statisch. Het kan op elk moment veranderen. Soms op een positieve manier, maar ook op een negatieve manier: een vervelende buur, een verandering in de samenstelling van het gezin, of – zoals bij de respondenten – een aankondiging van de woningcorporatie dat je woning wordt gesloopt.

Zowel mijn scriptieonderzoek als het bezoek aan het museum deden me weer realiseren dat verhuizen/migreren, of dat nu dichtbij of ver weg is, gedwongen of ongedwongen, altijd moed vraagt.

Gerelateerde artikelen

Column: De Amerikaanse middeleeuwen

De Amerikaanse middeleeuwen Protestanten tijdens de recente "No Kings" demonstraties in Amerika. Bron: Pexels We komen nog steeds woorden en begrippen te kort om het fenomeen Trump te verklaren. Maar de afgelopen paar [...]

Een socioloog kijkt naar de wooncrisis

Een socioloog kijkt naar de wooncrisis Afbeelding: Duizend Woningen per Dag, RedVector Adobestock ‘Het strengste asielbeleid ooit’. Het is onze grootste regeringspartij in de mond bestorven. En honderdduizenden kiezers zeggen het [...]

Meer artikelen

Minka’s Kleine Wereldstad

Minka's Kleine Wereldstad Inmiddels werk ik alweer ruim acht maanden bij Blaauwberg. Ik weet nog goed dat ik net een maand binnen was, nog druk bezig om de Ondernemersfondsen een beetje onder [...]

Onderwijs en Armoedebestrijding

Onderwijs en Armoedebestrijding We staan in verschillende steden voor leergangen over armoedebestrijding. Spannend zijn vooral de steden die deelnemen aan het Nationaal Programma Leefbaarheid en Veiligheid. In die NPLV-gebieden wonen bij elkaar [...]

Lana drie weken introductie

Introductie Lana: drie weken Blaauwberg Na drie weken in dienst nu al een eerste stuk in Blaauwdruk? Ja, soms kan het zo snel gaan! De insteek? Mijn eerste zogenaamde Blaauw - indruk. [...]

Neem contact op

Neem contact met ons op via bijgaande contactgegevens. Wij komen spoedig met een reactie.

Inschrijven voor onze nieuwsbrief: